петък, 10 април 2009 г.

7 навика, които водят до бедност

Вие прилагате неимоверни усилия, за да свържете семейния бюджет. И въпреки това не успявате. Дайте си сметка за най-важните грешки, които всички ние допускаме и които ни водят към прогресивно обедняване и невъзможност за свързване на семейния бюджет.

1. Оплаквате се на ляво и на дясно. При всеки удобен случай не пропускате да оплачете на приятели, близки и познати за проблемите си с парите и невъзможността да се справите. Спрете да се оплаквате. Ако не го направите вместо съжаление, ще принудите хората около вас да се отдръпнат и да ви избягват. Никой не харесва постоянно оплакващи се и недоволни хора. Ако не ви харесва работата - намерете си нова, ако не ви харесва фигурата - започнете да спортувате, ако не ви стигат парите - ограничете се и започнете да работите нещо допълнително. Всичко е във ваши ръце, просо трябва да направите необходимите стъпки вместо да се постоянно да се оплаквате.

2. Простирайте се според чергата си. Всеки човек получава толкова, колкото му е необходимо. Ако ви увеличат два пъти заплатата, отново няма да ви стигат парите. И четири пъти да ви я увеличат резултата ще бъде същия. Важно е обаче да се ограничавате до възможностите си. Не е необходимо да купувате маркови маратонки на децата си, ако не можете да си го позволите, само поради това, че са маркови и останалите деца имат такива.

3. Забравете принципа "Всичко или нищо". Не бива да очаквате, че работата ви непременно трябва да бъде по специалността ви, да не е отговорна, да не ви ограничава във времето, а заплащането ви да бъде поне десет пъти над средната работна заплата. Потърсете работа по специалността си, но ако не намерите такава, съгласете с не токова перспективна и платена работа. Все пак и това е нещо, от което бихте могли да имате доходи. Междувременно търсете други варианти или се преквалифицирайте.

4. Не губете своето време и време на околните. Съсредоточете се върху онова с което се занимавате и се опитайте да елиминирате нещата с които си губите времето. Ако не можете да го направите, то записвайте на лист какво правите по минути и най-ясно ще проличи къде губите най-много време. По този начин можете да оптимизирате работния си процес и да постигнете по-добри резултати.

5. Мразите работата си. Ако работата не ви носи удовлетворение, направете необходимото, за да я смените. Не си губете времето да се занимавате с нещо, което не ви харесва да вършите.

6. Не гледайте в паничката на съседа. Завистта е голямото зло, което сполетява всички ни. Опитайте се да не надничате в делата на колегите, съседите, приятелите. Е, да, съседа има кола, а вие не. Колегите почиват на Карибите, а вие не. Вместо да завиждате, постарайте се да разбере с какво те са по-добри от вас и се опитайте да промените това. Всъщност почивката на нашето Черноморие не е никак лоша алтернатива и още повече, че има много хора, които не могат да си позволят и това. Въпроса не е, че чашата е наполовина празна, а че е наполовина пълна.

7. Не мислете, че трябва да парадирате с парите си. Да парадирате с пари може и да ви доставя удоволствие, но определено потиска околните, освен ако не искат да се възползват от вас. Знайте че с пари не можете да си купите нито приятели, нито здраве, нито щастие.
Източник:www.zajenata.ogosta.com

1 коментар:

  1. Точно казано.
    Дано се увеличават хората, които разбират какво е написано

    ОтговорИзтриване