четвъртък, 23 април 2009 г.

Черни точки

Названието черни точки или комедони е условно и дава представа за един често козметичен недостатък, който придружава себореята. Черни точки може да има и при течна, и при суха себорея, т. е. и при мазна, и при суха кожа. Образуването на черни точки или комедони се дължи на усилена мазна секреция. Отделената мазнина е качествено променена. Тя изпълва разширените отвърстия на мастните жлези, дразни епидермал­ните клетки, които изпълват каналчетата, примесени с мазнина, прах и др. При изстискване се получава особено белезникаво „червейче" с черна точка на върха. Черният цвят се получава не толкова от замърсяването, колкото от окисляването на роговото вещество на епидермалните клетки, които са в контакт с атмосферния кислород. Понякога черните точки са резултат на приложението на външни козметични средства върху кожата: различни помади и кремове, особено, ако съдържат живачни или бисмутови съединения. При употребата на някои бои за коса също могат да се получат черни точки вследствие навлизане на тъмната боя в разширените отвърстия на мастните жлези.

Черните точки се появяват най-често по лицето, и то по чел
ото, носа, брадичката. Комедони могат да се наблюдават и по закритите части на тялото, по гърдите и гърба. Хигиенните грижи при себорейната кожа предпазват от появата на черни точки.


При наличността на единични комедони хигиенните грижи,
доброто измиване на лицето, протриването на кожата със спиртни разтвори, тоалетните води и пр. са достатъчни, за да се предотвратят или отстранят. Когато черните точки са по-многобройни, преди почистването им се прави парна баня или горещ влажен компрес. Комедоните се почистват най-добре със специална лъжичка с отвърстие в средата (комедионоизтисквачка), без да се възпалява кожната тъкан. Изстискването може да се извърши и с дезинфекцирани пръсти, като се разширяват отвърстията на мастните жлези, без да се притискат техните канали, за да се избегне възпалението и запушването им, което може да доведе до появата на младежки пъпки. При мазна кожа след отстраняването на черните точки кожата непременно трябва да се изтрие с някаква дезинфекцираща течност. За по-лесното отстраняване на комедоните освен парната баня може да се приложат солени процедури. При мазна кожа лицето се обтрива със сапунена пяна, която е посолена с готварска сол. Ако кожата е суха и има черни точки, необходимо е преди солената процедура тя да се намаже с някой мазен крем или масло.

Почистването на черните точки не трябва да става по-често
от 2—3 пъти на месеца, за да се избегне раздразването на кожата.

Източник:www.zajenata.ogosta.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар