сряда, 22 април 2009 г.

Витамини и кожа

Недоимъкът или пълната липса на някои витамини се отразява много зле върху кожата. Витамини получаваме не само от храната Отделни витамини се образуват от някои микроорганизми, които нормално живеят в нашите черва. При някои заболявания (най-често хронични) на храносмилателната система (стомах, черва, черен дроб) или при приемането на лекарства, които убиват тези полезни за организма микроорганизми — производители на витамини (особено на витамините от група В), може да се получи бързо недоимък от такива витамини и в резултат на това да настъпят различни кожни увреждания. Витамините участвуват в обмяната на веществата в клетките, в някои биохимични процеси, в образуването на меланина и кератина. Те повишават устойчивостта на кръвоносните и лимфните съдове и т. й.

Витамин А (каротин) участвува в регулиране функциите на кожата и кожните жлези, ускорява и улеснява усвояването на хранителните вещества, доставени от кръвта, и чрез подобряване на обмяната на веществата в кожните клетки нормализира образуването на кератина, растежа на космите и ноктите и дейността на мастните и потните жлези..При недоимък на витамин А дейността на тези жлези отслабва, кожата става суха, потъмнява и загрубява; космите стават сухи, чупливи и лесно падат. Недоимък на витамин А се установява и при някои кожни заболявания (акне, суха себорея, себорейна плешивост и др.)Витамини и кожа

Най-много витамин А съдържат рибеното масло, млякото, маслото и черният дроб. Някои зеленчуци и плодове (моркови, тикви и др.) съдържат химичното съединение — провитамин А, от което организмът образува сам витамин А. В здравия черен дроб витамин А се натрупва в запас, за да се използува при нужда (при недостиг в храната).

Витамините от групата В участвуват поотделно в образуването на кератина и меланина, в обмяната на веще­ствата и в някои биохимични процеси, в шгментирането и ра­стежа на космите, в предпазването на мастните жлези от на­стъпване на атрофия и т. н. Недоимъкът на тези витамини се отразява зле не само върху нервната система и храносмила­телните органи, но и върху кожата (цепнатините в ъглите на устата и около ноктите, възпаление на езика, себорейни дер-матити, екземи и др.). Витамините от групата В се намират в царевицата, пшеницата, бирената мая, зеленчуците, овощията и др.
Витамин С регулира окислителните процеси в тъканите и обмяната на въглехидратите. Той има противовъзпалително и противоалергично действие. Недоимъкът му води до появата на суха, грапава и бледа кожа, на подкожни кръвоизливи и пигментиране на кожата, а също така и до намаляване съпротивителните сили на организма спрямо инфекциозни заболявания. Витамин С се намира в най-голямо количество в лимоните, шипките, зелето, касиса, а по-малко във всички останали зеленчуци и плодове.

Витамините от група D сега се прилагат за лечение на някои кожни възпаления, алергия, детски екземи и др. Намират се в рибеното и кравето масло, в черния дроб, в някои плодове и зеленчуци. Образуват се и в кожата под влияние на ултравиолетовите лъчи.

Витамин F се намира в най-голямо количество в свинската мас, сланината, зехтина, бадемовото и лененото масло, а по-малко в останалите мазнини. При недоимък на витамин F в храната кожата повяхва и изсъхва, а космите остават сухи, тънки и чупливи; появява се пърхот.

За кожата имат значение и някои други витамини, като Е, К и др. Те се намират в различните хранителни продукти и са също много необходими за кожата и организма.
Източник:www.zajenata.ogosta.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар