Едни от най-неприятните козметични дефекти при жените са червените петна по лицето. С напредване на възрастта, преди и през време на критическата възраст, а понякога и по-късно те се появяват главно при хора, които от младини боледуват от себорея. Ако при девойките младежките пъпки са най-често на тази основа, към 35—40-годишна възраст и по-късно се появяват червени петна, съставени от разширени кожни капилярни съдове, групирани на места в малки червени възелчета, които нагнояват. Тези червени петна имат леко сивкав оттенък и са известни под името розацея или акне розацея (акне при възрастните жени). Това заболяване няма нищо общо с младежкото акне.
Розацеята по-често засяга жените. Засягат се и лицата, които постоянно са изложени на атмосферни влияния (вятър, дъжд, слънце, студ и пр.). Всяко въздействие на топлина (напр. в кухнята) може да доведе до трайно зачервяване на кожата на лицето, до розацея. Образуваните мрежовидни червени петна по бедрата и по колената на някои жени, които излагат тези части на нагряване край огнището, край печки, също са неприятен козметичен дефект, но нямат нищо общо с розацеята. Те са израз на слабост на най-малките артерийки и се нуждаят от наблюдението на дерматолог.
Розацейните петна се появяват и при жени, които имат смущения в яйчниковата дейност, изразени с нередовна менструация. Много по-често розацеята се явява у хора, които преяждат, употребяват спирни напитки, тютюн и пикантни храни — кисели, солени и люти. Зачервяването на лицето се засилва особено, ако е смутено храносмилането (гастрит, колит, запек и др.). Необходимо е при розацея да се търси хронично гнойно огнище (възпаление на.сливиците, зъбни грануломи, си-нуити и др.).
В началото на заболяването, обикновено при жени с мазна кожа, се появяват краткотрайни зачервявания по носа и бузите, след преяждане, след приемане на горещи напитки (кафе, чай, какао), след приемане на пикантни храни (люти, кисели, солени), на алкохол или газирани напитки. Кожата на лицето е особено чувствителна при излагане на студено или на горещо. Необходимо е жените, които са склонни към развиване на розацея по лицето, да бъдат много внимателни при полагането' на хигиенни и козметични грижи за лицето. Преди излизане на улицата те трябва да намазват лицето си с предпазен крем. Миенето със сапун и вода трябва да се избягва. Забраняват се всякакви горещи процедури, като парна баня, парафинова маска, масаж на лицето.
За предпазване от това заболяване жените не трябва да се излагат прекалено на студ, вятър, слънце, топлина. Освен това трябва да се спазва хигиенен режим на хранене: храната да се сдъвква, да се избягват запържените храни, да не се приема нито студена, нито много гореща храна, да се избягват пикантните храни, алкохолът и горещите напитки (чай, кафе, какао), да не се пуши. Препоръчва се зеленчуково-плодова, витаминозна храна. Нужно е да се избягва преумората и да се води умерен и спокоен живот. Заболяванията на стомаха и червата и всички гнойни огнища в организма трябва да се лекуват своевременно. Необходимо е да се обърне внимание и на функцията на яйчниците.
Лечението е външно и вътрешно. Външно най-добре действуват мазилки с хексахлорофен и ихтиол, а вътрешно се приемат малки дози антибиотици, но по-продължително време. Физиотерапевтичните процедури (изгаряне със сняг от въглероден двуокис, с течен азот и др.) трябва да се прилагат внимателно от опитен персонал. Назначават се и витамини. Кожата може да се почиства с камфоров лосион с 15% алкохолно съдържание. Кортикостероидните препарати са противопоказни.
Източник:www.zajenata.ogosta.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар