Човешката кожа е важен орган със сложно устройство. Външният й вид и състояние са променливи и зависят от възрастта, здравето на организма, храненето, пола, професията, условията на живот, расата, климата, сезона, наследствените особености и т. н.
Кожата се състои от няколко слоя, които на отделните участъци са различно дебели: най-повърхностен слой (епидермис), истинска кожа (дерма) и подкожен слой (хиподерма). В кожата се намира гъста мрежа от кръвоносни съдове, нервни окончания и апарати и неравномерно пръснати потни и мастни жлези.
Цветът на кожата зависи главно от количеството на кафявото пигментно вещество (меланин), разположено в епидермиса. С напредване на възрастта количеството на меланина се увеличава. Розовият тен на кожата зависи от количеството кръв, изпълваща кръвоносните и съдове, които у по-младите са повече. Цветът на кожата зависи и от нейната прозрачност, а тя —-от дебелината й. С напредване на възрастта епидермисът надебелява, загрубява и кожата става по-тъмна.
Това сложно устройство на кожата отговаря на нейните сложни функции. Тя не само механически защищава организма от външните (химични, физични и др.) влияния, но и чрез нервните си устройства възприема външните дразнения и ги предава на нервната система. По обратен път нервната система влияе върху състоянието на кожата. Така може да се получи свиване или разширяване на кожните кръвоносни съдове, увеличаване или намаляване на потната или мастната секреция, изчезване на пигмента (бели петна и бели коси), падане на косата и т. н. Ето защо се казва, че кожата е огледало, в което се вижда целият сложен живот на организма.
Източник:www.zajenata.ogosta.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар