
През космено мастните каналчета на кожата се всмукват животинските, растителните и други мазнини, особено когато те се втриват в кожата. Тази способност на кожата се използува в козметиката за приготвяне на различни разтвори (спирт ни и др.) и кремове или помади (с различни мазнини), в които се поставят лекарства, витамини, хормони и други, за да проникнат дълбоко в кожата и в общото кръвообращение.
Освен това кожата предпазва организма и от вредното влияние на слънчевата светлина и ултравиолетовите лъчи. По-голямата част от тях се поглъщат и отразяват от роговия слой и само малка част — от пигментните вещества на епидермиса.
Кожата предпазва много ефикасно организма от болестотворните микроби. Когато роговият й слой е здрав, микробите не могат да проникнат във вътрешността на организма. А киселият секрет на потните и мастните жлези създава неблагоприятна среда за тяхното развитие. Когато обаче е налице и най-малко охлузване или драскотина на кожата, проникването на микробите в дълбоките тъкани става вече възможно. Освен това здравата кожа отделя и особени вещества, които убиват микробите. Колкото кожата е по-чиста, толкова способността й да убива микробите е по-голяма.
Кожата взема важно участие и в образуването на защитните противотела в организма.
Както през денонощието, така и през годината температура та на въздуха се изменя постоянно. Въпреки това температурата на тялото винаги е постоянна. Този сложен процес е от една от важните функции на кожата.
Потна и мастна секреция. За поддържане постоянството на телесната температура важно значение има отдаването на топлина от тялото чрез потоотделянето. За да се запази организмът от прекомерно охлаждане при студено време, кожните капиляри се свиват, отделянето на пот и загубата на топлина по този начин рязко се намаляват.
Потенето се влияе от много фактори. То може да се засили или намалее под влияние на централната или вегетативната нервна система, на жлезите с вътрешна секреция, при физическа работа, от лекарства и др. Обикновено здравият човек отделя дневно от 0,5 до 2 литра пот, която при усилена физическа работа и горещо време или при някои заболявания може да стигне до 5 и дори до 10 литра. Потта съдържа около 98% вода, 1% натриев хлорид (готварска сол) и 1% органични вещества.
Много важно хигиенно и козметично значение има мастната секреция на кожата. Секретът на мастните жлези се състои от вода 67%) и органични вещества (33%), неутрални мазнини, висши мастни киселини, белтъци и др. За едно денонощие мастните жлези отделят върху повърхността на кожата към 2—3 г мазнини. Количеството на отделените мазнини обаче, също както и количеството на отделяната пот се влияе от дейността на нервната система (централната и вегетативната) и на жлезите с вътрешна секреция, от храната и др.
Мастният секрет не само че омазнява космите и кожата и с това облекчава триенето по кожната повърхност, но предпазва кожата от обезводняване, изсъхване и напукване и я прави по-мека и еластична. Мастният секрет, смесен с потта, образува върху кожната повърхност тънък слой, наречен водно - мастна мантия. Нейното значение за организма и специално за кожата е голямо не само като лош проводник на топлина, но и поради това, че изолира кожата от вредни топлинни, химични и биологични (микроби) дразнители. Затова кожа с по-малко мастни жлези или с по-слабо функциониращи жлези е суха, залющена, нееластична, грапава и неустойчива на много външни неблагоприятни фактори (студ, горещина, слаби . киселини или основи, вредни микроби и др.)
Източник:www.zajenata.ogosta.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар