вторник, 16 юни 2009 г.

Да научим повече за кехлибарa

Какво е кехлибар?

Кехлибарът е смола, която се е просмукала в почвата преди три милиона години и е станала твърда. Цветът му може да варира от жълт до тъмнооранжев или оранжевокафяв на цвят и е достатъчно твърд, за да може да бъде полиран за бижута.

Кехлибарът може да е матов или прозрачен и понякога съдържа растения, семена и насекоми, попаднали в него, когато е бил още във вид на лепкава смола по дърветата.

Как мога да съм сигурен, че моят кехлибар е истински?

Понякога се използва пластмаса, която напомня на кехлибар, за да се направят бижута. За съжаление тестовете, които се препоръчват за откриване на фалшификати, могат да се използват само ако кехлибарът не е поставен в метален обков или пък могат да наранят кехлибара:

- Кехлибарът плува в солена вода, а пластмасата потъва. Вие може да пробвате този метод за чисто камъче кехлибар, но бижутата обковани с метал, разбира се ще потънат;
- Докоснете загрята игла до бижуто. Ако замирише на бор, значи е истинско. Пластмасовите и други направени от човек продукти ще имат химическа миризма. Тестът може да повреди вашия кехлибар.

Фалшив кехлибар

Дори колекционери и музеи са били измамвани да купят образци на фалшиви кехлибари. Купувайте кехлибари само от почтени източници, особено ако плащате висока цена за тях.

Какво е копал?

Копалът е незрял кехлибар - ако го оставите да си почива още няколко милиона години ще се превърне в истинско нещо. Някои бижута рекламирани като кехлибарени всъщност са направени от копал. Копалът има силна миризма и традиционно бива използван като тамян.

Какво е син кехлибар?

"Синият" кехлибар е намерен в Доминиканската Република и всъщност не изглежда син на всякаква светлина. Много експерти твърдят, че сините сенки са следствие на флуоресценция. Винаги предполагаме, че евтините кехлибари в различни цветове или са подложени на някаква манипулация или изцяло са фалшиви. Много от тях са боядисани или нагрявани.

Вариации в цветовете на кехлибара

Кехлибарените цветове варират от светли до много тъмни и в някой парчета има нюанси, които зависят от цветовете на материалите попаднали вътре. Евтини бижута с насекоми или други обекти във вътрешността им най-вероятно не са са направени от истински кихлибар.




Източник: kozmetikata.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар