вторник, 1 септември 2009 г.

Кое определя цвета на зъбите?

Цветът на зъбите не е просто част от тяхната визия, а променя съществено визуалното възприемане на лицето. Цветът е пряко свързан с формата и я определя. Така по-тъмните зъби създават "оптическа илюзия" за по-дребни зъби, като се засилват тъмните участъци между самите тях, дефектите стават по-видими, така дори и леките размествания, особено във видимата предна зона, стават осезаеми.

Цветът на зъбите се определя от цвета на намиращия се под емайла дентин, чийто цвят варира от светлосламено жълт до тъмнокафяв. Самият емайл е от стъклено прозрачен по ръбовете на зъбите, които прозират, до тебеширено бял в най-плътните участъци.

Много фактори вляят на крайния цвят, който виждаме в устата.

На първо място това са генетично кодирания цвят на дентина и расовата принадлежност. Различните раси имат различен основен оттенък на зъбите – жълтеникав, кафеникав, сивкав и червеникав. Европеидната (бяла) раса е по рождение с различно интензивен жълтеникав отенък.

На второ място цветът на зъбите се влияе от цвета на околните тъкани:

* цвета на венците – при тъмните раси във венците се отлагат гранули меланин и на техния по-тъмен фон зъбите изпъкват като "много бели"
* разположението на зъба в зъбната редица – по-предните зъби изглеждат по-бели, по-задните – по-тъмни
* цвета на устните – червилата и гланцовете за устни създават подходящ контраст за изпъкване цвета на зъбите
* тена на лицето – по-тъмният тен подчертава белотата на зъбите, а светлата кожа – точно обратното

На трето място цветът зависи от вида на осветлението:

* истинският цвят на зъбите се вижда само на естествена дневна светлина
* изкуственото осветление променя цвета им, тъй като тогава те абсорбират други дължини на вълната от светлинния спектър.

На четвърто място цветът на зъбите се влияе от багрилата (естествени и изкуствени, съдържащите се в храните и напитките – червено вино, сладко от боровинки, червено цвекло, зелена салата, моркови, кафе, черен чай и др., както и от тютюнопушенето, заради съдържащите се катрани.

На пето място цветът на зъбите се променя при някои заболявания, като флуороза, както и при приемането на антибиотици (тетрациклини) в ранна детска възраст.

Тъмният цвят на зъбите може да се повлияе единствено чрез избелване, което заедно с ортодонтското подреждане на зъбите представляват същността на естетичната стоматология.


Източник: kozmetikata.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар